BİN DERDE DEVA YABAN MERSİNİ

Yaban Mersini Mor rengiyle göze çarpan yaban mersini içeriğinde bulunan flavonoid Antosiyanlar sayesinde bin bir derde devadır. Bunlar sırasıyla;

0
862

Anadolu’nun sahip olduğu endemik bitki sahası dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Ne var ki İskâna dayalı doğayı yok etme eğilimi bu zenginliği de maalesef kısıtlayarak türlerin yok olmasına sebep olmaktadır. Mor rengiyle göze çarpan yaban mersini içeriğinde bulunan flavonoid Antosiyanlar sayesinde bin bir derde devadır. Bunlar sırasıyla;

  1. KEMİK SAĞLIĞINIZI KORUMADA İLK SIRADA: İçeriğinde Bulunan Demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve vitamin K, sayesinde kemik yapısını ve sağlamlığını arttırmasına katkıda bulunur. Zira Demir ve çinko, kemiklerin eklemlerin sağlamlığını ve elastikiyetini korumada çok önemli rol oynamaktadır. 2 K vitamininin düşük alımı, kemik kırığı için yüksek bir risk oluşturur. Yeterli miktarda vitamin K alımı kalsiyum emilimini geliştirir ve kalsiyum kaybını azaltarak Osteoporoz hastalığına yakalanma riskinizi ortadan kaldırır.
  1. TANSİYONU DÜŞÜRÜR: Düşük bir sodyum alımı sağlamak, kan basıncını düşürmek için gereklidir. Ancak Yaban mersini doğal olarak sodyum içermez. Doğal olarak kan basıncını düşüren potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir.
  1. DİYABETE KARŞI KULLANABİLECEĞİNİZ EN ETKİN MEYVE: Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetiklerin kan şekeri seviyesinin daha düşük olduğunu ve tip 2 diyabetiklerin kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Bir bardak yaban mersini 3,6 gram elyaf içerir. Amerikalılar İçin Beslenme Rehberi, kadınlar için günde 21-25 gram elyaf ve erkeklerde günde 30-38 gram lifi önermektedir.
  1. KANSERİ ÖNLER: C vitamini, A vitamini ve ek olarak içeriğinde bulunan fitoturrientler, hücrelerin hasar görmesini önler güçlü antioksidanlar sayesinde. İnhibe olan tümöri azaltarak büyümesini önler. Yemek borusu, akciğer, ağız, yutak, endometriyal, pankreas, prostat ve kolon gibi. Kanserini önler. Ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folat içermesi,  DNA’daki mutasyonlardan kanser hücrelerinin oluşumunu önler.
  1. ZİHİN SAĞLIĞI İÇİN FAYDALIDIR; Kognitif hasar riskini önlediğinden Parkinson ve nörodejeneratif etkenleri önler. Hafıza kaybına neden olan etkenleri ortadan kaldırır.
  1. SİNDİRİM YOLLARINA FAYDALIDIR: içeriğindeki lif sayesinde kabızlığı önler ve sindirim yollarınızı rahatlatır.
  1. Cildin destek sistemi olan kollajen, güneşten, kirlilikten ve dumandan kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olmak için vücudumuzda antioksidan olarak görev yapan besinlerin içeriğindeki C vitaminine ihtiyaç duyar. C vitamini ayrıca, kolajenin kırışıklıkları düzeltme ve genel cilt dokusunu iyileştirme işlevini görür. Sadece bir fincan yaban mersini, günlük C vitamini ihtiyacınızın% 24’ünü sağlar.

CEVAP VER

*