ŞEKER HASTALARINA TAVSİYE EDİLEN MEYVELER

Birçoğumuzda Meyvelerin Şeker hastalarına iyi gelmediğine dair yaygın bir kanı hâsıl olmuştur.

0
212

Birçoğumuzda Meyvelerin Şeker hastalarına iyi gelmediğine dair yaygın bir kanı hâsıl olmuştur. Gerçekte önemli olan hususların başında Glisemik indeksin (GL) elverişli olmasıdır. Mumbai Hastanesinde görevli diyabet uzmanı Dr. Pradeep Gadre, muz, üzüm, mango, muhallebi elma, kiraz gibi meyvelerin sınırlı miktarda olmasına rağmen şeker hastası tarafından yenilebileceğini belirtirken, Diyabetik hastalar için iyi olmayabileceği için olgunlaşmamış meyvelerinde yenilmemesi gerektiğini belirtti.

Şeker hastalığına karşı savaşmanıza yardımcı olacak meyveler listesi

Elma – Orta boyda bir elma, kalorisi düşük ve elyaf seviyesi yüksektir. karnınızı doyurmakla kalmaz, aynı zamanda kan şekeri salınımlarını azaltır. Ayrıca, bu meyve, diyabetin yanı sıra kalp hastalıkları riskini düşürdüğü bilinen, quercetin ve phytonutrient bakımından zengindir.

Şeftali – Yüksek lif içeriği, düşük GI değeri, geniş vitamin çeşitleri ve güçlü antioksidanlar ile doludur. Diyabetik hastalarında tereddütsüz tüketebileceği meyvedir

.Papayas – Sadece mineraller ve vitaminler ile dolu değil aynı zamanda düşük şeker içeriğiyle insülinin tam salınmasına yardımcı olarak tip 2 diyabetin ilerlemesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Amla – Amla veya Hindistan böcekleri, antioksidan özelliklere sahip olmanın yanı sıra polifenol bakımından zengindir. Dolayısıyla, bu meyve sadece kan şekerinin oksidasyonunu önlemekle kalmaz aynı zamanda ensülin direncini de azaltır. Ensülin emilimine yardımcı olan kan şekeri azalmasına neden olan bu özelliği şeker hastaları için mükemmel bir meyvedir.

Çilek –  Mavi çileklerde bulunan doğal bitki bileşiği olan antosiyanin, ensülin üretimini uyararak kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Hindistan’da bulunan böğürtlen tohumlarında vücut nişastasının şeker kalıntılarına dönüştürülmesini engellemekle kalmayıp, aynı zamanda kan şekeri seviyesini düşüren bir glikozit bileşiği bulunur.

Kirazlar – Glikoz indeksi 29’a kadar düşen kirazlar, tat ve sağlık için mükemmel bir örnektir. Düşük GI değeri ile birlikte antosiyaninler biçimindeki güçlü antioksidan özelliği sabit kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Turunçgil Meyveleri  Portakal, limon, greyfurt ve diğer narenciye meyvelerinde sadece lezzet puanı değil aynı zamanda şeker hastaları için de koruma sağlar. Bu meyvelerde bulunan antioksidanlar, vücut yağlarının parçalanması ve vücut ensülin seviyesinin kontrolü ile vücuttaki normal kan şekeri düzeylerini korur. Düşük GI olan greyfurt, içerdiği narigenin adı verilen bir flavonoid yardımıyla ensülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olur.

 

CEVAP VER

*