MUTFAĞIN YEDİ KRALI

Mutfaklarımızın Şifa kaynağı yedi kral bitki

0
207

HAYAT KAYNAĞI  (7 ) GIDA

Bugünkü makalemizde hayat kalitenizi yükseltecek ve mutfağınızın baş tacı olacak (7) gıda nın bilimsel makalelerden faydalanarak derlenmiş özetlerini siz okurlarımız için derledik tam anlamıyla bahsi geçen (7) gıda bilim adamları tarafından tescil edilmiş gıdalardır bunlar sırasıyla;

  1. Sarımsak ve soğan

Her ikisi de aynı bitki ailesinden olup, bağışıklık sisteminizi ve kalp sağlığınızı korur. Özellikle yüksek kan basıncını düşürür (70 den fazla fotokimyasala sahiptir. Bu nedenle kanseri önler ve tümör oluşumlarını engeller. Özellikle Sarımsak, kolorektal, yumurtalık ve diğer kanserleri önlediği tıp dünyasınca tescillenmiştir. Soğan kuersetin, flavonoid ve serbest radikalleri bünyesinde barındırması kan pıhtılaşmasını önler ve kalp sağlığı için vazgeçilmez bir gıdadır. Kanı temizlemesi açısından antioksidan içerir. Mutfağınızda salatalarda ve yemeklerde mutlaka kullanmanız gereken ana bitkiler olmalıdır çiğ tüketimi daha çok önerilir. Bu bitkilerin çiğ tüketiminde ağız kokusunu bahane edenler karanfil ile bu kokuyu giderebilirler.

  1. Fasulye

Fasulye, satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı besleyici gıdalardan biridir. İçeriğinde bulunan Fotokimyasallar izoflavon, prostat ve kemik sağlığına faydalıdır. Aynı zamanda Kalp hastalığını önleyerek,  menopoz semptomları azaltır. Protein oranı yüksek yağ oranı ise düşüktür. konserve olarak satılan fasulyeyi almamanızı öneririz bunun nedeni ise birtakım Tuz ve koruyucu maddelerin fitokimyasal özelliklerini uzun süreli kaldıkları için etkisiz kıldıklarındandır. Bu nedenle kuru olarak tüketilmesi daha faydalıdır.

  1. Tarçın

Tarçın kan şekeri ve kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tarçın içerisinde bulunan yüksek düzeyde antioksidan, hücrelerdeki ensülin sensorlarını harekete geçirerek serbest radikallerle savaşabilir. Tarçın ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Ayrıca, tarçın bazı gıdalarda yetişen E. coli bakterilerini öldürdüğü tespit edilmiştir. Yemeklerinize, kahvaltı yiyeceklerinize ve hatta kahve ya da çayınıza bir çay kaşığı tarçın eklemek vücudunuzu koruyacaktır.

  1. Zencefil

Zencefil çoğu zaman dolaplarımızda mutlaka bulundurulması gereken bir baharattır. İçeriğindeki Gingerol zencefilde bulunan, tıbbi bileşikler arasında yer alır. Birçok kişi, zencefilin güçlü bir anti-inflamatuar olduğunu ağrıları hafiflettiğini bilir. Ayrıca, zencefil kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürmede de etkilidir. Zencefil kökü alıp kendiniz ezebilirsiniz. Zencefil çayı, bu bitkinin günlük sağlık yararlarını elde etmenin en popüler tüketim şeklidir.

  1. Nane ailesi

Nane ailesinde yüzlerce bitki vardır Kekik, fesleğen, biberiye, kekik ve nane nemi nane olarak sınıflandırılabilir. Bu grupta yer alan bitkiler sindirimi düzenler, hazımsızlığı giderir, bulantı ve ağrıları önler, baş ve arterit ağrılarına iyi gelir, solunum yollarını düzenler, öksürük ve tıkanıklıkları açar, kronik yorgunluğa iyi gelir, depresif duygulanmaları azaltır.

  1. Narenciye

Turunçgiller antioksidan doludur ve 200’den fazla kanserle mücadele özelliğine sahiptir. Kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkları, egzama ve sedef hastalığı gibi deri hastalıklarını önler. Narenciye, aynı zamanda, kolesterol düşürücü lifler ve iltihaplanmayı azaltan flavonoidiler içerir. Turunçgil meyveleri antioksidanlarda yanısıra C vitamini A, kalsiyum, folat ve potasyum bakımından da zengindir. Olduğu gibi yenerek tüketilmesi faydalıdır. Özellikle sabah kahvaltısında tüketilmesi önerilir.

  1. Zerdeçal

Zerdeçya, curcuminoidler olarak adlandırılan, en güçlü curcumin olan biyoaktif bileşikleri içerir. Hastalıklarla mücadele eden ve vücut ağrılarını ve ağrılarını azaltmak için anti-inflamatuar olan çok güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, zerdeçalın beyin işlevini artırdığı, kalp rahatsızlığı ve diğer kanserler riskini azalttığı, kaygı ve depresyon hastalıklarını da tedavi edici özelliklere sahiptir.

CEVAP VER

*