MİGREN HASTALARI DİKKAT

Başın bir tarafında spesifik olarak ağrı ile başlar ortama göre, yaşadığınız stres yoğunluğuna göre hormonlara ve diğer koşullara bağlı olarak kendini tetikler

0
571

Migren:  Başın bir tarafında spesifik olarak ağrı ile başlar ortama göre, yaşadığınız stres yoğunluğuna göre hormonlara ve diğer koşullara bağlı olarak kendini tetikler ve  zonklama şeklinde ağrılarla yoğunlaşır.%75 oranında kadınlarda daha fazla görülür.

Migrennin belirtileri: Genel olarak başın bir kısmında zonklama şeklinde belirir. Kişilerin hayatında önemli birçok aktiviteye engeldir. Zaman geçtikçe ağrı artarak gözlere ve alın bölgesine doğru yayılır. Bazı kişilerde bulantı, kusma, görme sorunları, hareketlenmeye karşı duyarlılık ve hassasiyet oluşturur.

Aura İle Migren :  Klasik migren ağrıları başlamadan  yaklaşık 1 saat öncesinde kişilerde görsel alan değişiklikleri olarak bilinen noktalar,dalgalı çizgiler,bulanık görüş başlar migren hastalarının %20 si bu klasik türe bağlı hastalardır.

Migren Uyarı İşaretleri : Klasik olarak Aura türü migren her hastada görülmeyebilir.Migren hastalarının %25 inde prodromal bir faz etkisi ile başlar bu fazın etkisi 24 saat önceden belirir. Prodromal evre, ruh hali değişiklikleri belirir bu belirtiler depresyon, heyecan, sinirlilik garip korkular, yorgunluk ve gerginlik gibi hislerle başlar.

Migrenin nedenleri Migrenin nörolojik olarak nendi bilinmediği için migren nedeni bilinmeyen baş ağrıları olarak ta tanımlanır. Yaygı bir görüşe göre migren kan damarlarının geçirgenliği veya beyin kimyasallarının bir karışımının başlatabileceği üzerinde durulmaktadır.

Tetikleyici: Migren kişinin belirli koşullara maruz kalması halinde de ortaya çıkabilir. En yaygın tetikleyicilerden biri yanıp sönen titreyen ışıklardır. Hatalı florasan ışıkları, hızla açılıp kapanan bir televizyon resmi, veya , deniz, su birikintilerinden yansıyan güneş ışınları potansiyel tetikleyicilerdir.

Tetikleyici: Kaygı ve Stresiz bir hayat mümkün değildir ancak Bunu en azamiye indirebilmek için gevşeme teknikleri, derin nefes alma egzersizleri biofedback egzersizleri kullanılarak tetikleyici unsurlar ortadan kaldırılabilinir.

Tetikleyici: Yiyecek veya Uyku Yokluğu Uyku kesintileri yetersiz sıvı veya gıda alımının olmaması ve hatta bazı yiyecekler migreni tetikleyebilir.

Tetikleyici:  Hormonal Değişiklikler birçok kadının adet dönemlerinde yoğun olarak görülür. Yine kadınlarda Hormonal eksiklikler veya artışlarda tetikleyici unsurlar arasında yer alır.

Tetikleyici:  Baş ağrısı Yiyecekler Migren hastalıklarında sıklıkla bazı gıdaların migreni tetiklediği görülmektedir. Bunların arasında Kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu, işlenmiş et ve MSG dir.

Tetikleyici: Tiremin içeren gıdalar kan damarlarının genişlemesine neden olacağından migreni tetikler Peynirler, soya sosu, turşu, kartlaşmış etler ve fermente olmuş gıdalar tiremin içerir.

Kafein: Yardım mı, Engel mi? Kahve içerisinde bulunan kafein migreni geçirmenize yardımcı olabilir. Ancak kafein seviyesi düştüğünde yeniden nüksedebilir. Sonuçta kafein hem bir çözüm hemde engel teşkil etmektedir.

Kişisel Trigörleri İzleme: Migren hastalarının yaklaşmakta olan migren uyarılarına dikkat etmeleri gerekir. Uyarıcı işaretler tetikleyicileri belirler. Bu bilgiler hasta açısından tetikleyicileri ortadan kaldırarak migren tedavisinde yardımcı unsurlar olabilir.

Migren kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülmektedir. Migren geçiren yakın akrabası olanlarda olasıdır. Ancak buna ek olarak migren epilepsi, depresyon, inme, astım, kaygı ve nörolojik ve kalıtsal (genetik) bozuklukları olan bireylerde daha sık görülür.

Çocuklarda Migren :  Migren, migren kızlarda daha yaygın hale geldiğinde ergenliğe kadar eşit derecede çocuklarda görülür. Bununla birlikte, çocuklarda migren semptomları yetişkinlerde görülen belirtilerden biraz farklıdır; Çocuklar karın ağrısı (karın migreni), sık ve kuvvetli kusma veya semptomların dengesiz denge, istemsiz göz hareketleri, kusma ve davranış değişiklikleri bulunan benign paroksismal vertigo yaşayabilir.

Migren Teşhisi : Migrenler genellikle semptomların klinik geçmişi tarafından teşhis edilir; Bununla birlikte, çoğu doktor baş ağrısı diğer nedenleri (örneğin, beyin tümörü veya beyin kanaması) olup olmadığını belirlemek için bir BT veya MR beyin taraması yapacaktır.

CEVAP VER

*