MS HASTALIĞININ TEDAVİSİ BULUNUYOR

Yıllardır Bulunamayan EMES hastalığının tedavisinde yardımcı olabilecek verilere yaklaşıldı. BBC haber kanalında yayınlanan makalede:

0
332

Yıllardır Bulunamayan EMES hastalığının tedavisinde yardımcı olabilecek verilere yaklaşıldı. BBC haber kanalında yayınlanan makalede: İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi ile Kanada’da bulunan Alberta Üniversitesi’nden araştırmacılar, Rab32 adındaki proteinin MS hastalarının beyinlerinde yüksek oranda bulunduğunu keşfetti. Sağlıklı olan beyin hücrelerinde bu proteinin olmadığı kaydedildi.

Makalede EMES hastalarındaki bağışıklık sisteminin saldırıları nedeniyle sinirlerin etrafında bulunan miyelin denen yalıtıcı madde zarar gördüğü belirtildi. Sinirlerin etrafında bulunan miyelinin zarar görmesi elektrik uyarılarının vücuda iletilmesini zorlaştırıyor. Uyarı iletme kabiliyeti zayıflayan sinirler beynin zarar görmesine, buna bağlı olarak kan ve oksijen etmenlerinin azalmasına dolayısıyla dokuların yapım ve onarımının zorlaşmasına neden olmaktadır.

RAB 32 NİN KEŞFİ:

Araştırmacılar uzun bir müddet boyunca hücrelerin enerji kaynağı olan mitokondrinin hastalığın oluşmasında önemli bir rol oynadığını düşündü. İngiliz ve Kanadalı araştırmacılar ise Rab32 proteininin olduğu yerde hücrenin kalsiyum üreten kısmının mitokondriye çok yakın olduğunu keşfetti.

Kalsiyum üretimi sırasında iletişim hatasının oluşması, mitokondrinin yanlış davranmasına yol açıyor ve MS hastalarının beyninde zehirlenmenin oluşmasına neden oluyor. Araştırmacılar henüz Rab32 proteinin yüksek oranda üretilmesine neyin sebep olduğunu bulamasa da hücrelerin temelinde bulunan bir eksiklikten kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar henüz Rab32 proteinin yüksek oranda üretilmesine neyin sebep olduğunu bulamasa da hücrelerin temelinde bulunan bir eksiklikten kaynaklanabileceğini düşünüyor. Dünyada 2,5 milyon MS hastası var. Hastalık daha çok 20 ve 30’lu yaşlarda teşhis ediliyor ve kadınlarda erkeklerden fazla görülüyor. Araştırma sonucu Rab32 proteinini hedefleyen tedavi yöntemleri geliştirilebilir. İleriki bir aşamada beynin ürettiği Rab 32 proteininin azaltılmasına yönelik olarak yapılacak çalışma ile birlikte geliştirilecek olan aşının MS hastaları için umut olduğuda kaydedilmiştir.

CEVAP VER

*