CİNSEL OLARAK LİBİDONUN DÜŞMESİ

cinsel libido nedir, cinsel libido düşmesi,libidonun düşme nedenleri,cinsel libido sorunları,cinsel libidoyu dengelemek,sağlıklı bir ilişki için, Erektil disfonksiyon (ED) nedir,düşük T nedir, düşük testesteron,

0
289

Günümüzde en çok şikayetler arasında yer alan ve hatta toplumun sosyal dokusunu bozan cinsel isteğin düşmesi evli çiftler için önemlidir. Kim ne derse desin evliliğin temellerinde en önemli etkenlerden biri  cinsel libidonun düşmesidir. Bu nedenle cinsel libido, isteğin düşmesinde etkili olan nedenlere sırasıyla değinecek olursak :

VÜCUT FONKSİYONLARININ STRESE YENİK DÜŞMESİ; Duygusal olarak strese yenik düşmüş isek : Öncelikle gündelik olarak yaşadığımız sıkıntıları ortaya koyarak problemin teşhisine yardımcı olabilirsiniz.Tüm bu sıkıntı ve zorlukları aşmada zorlanıyorsanız mutlaka psikolojik danışmanlardan destek almanız gerekmektedir.

  1. CİNSEL İSTEK KARŞILIKLI OLMALIDIR ; Cinsel istek karşılıklı olmalıdır.Mutluluğun temelinde var olan ve rahatlama olarak aracı olarak cinsel libidonun düşmesinin altında yatan etmenleri ortadan kaldırmak en sağlıklı yöntemdir. Bu nedenle çiftler arasında zayıf iletişim, tek taraflı sevgi ve buna bağlı olarak ihanet, öz güven eksikliği cinsel libidonun düşmesini etkiler. Bu nedenle karşılıklı iletişimde soğuk davranışlar, ilişkiyi ret etme,gibi davranışların altında yatan etkenlerin mutlaka belirlenmesi önemlidir.
  2. ALKOL KULLANIMI : Alkol genel olarak sosyal içici olarak değilde aşırı aşırı kullanımdan dolayı bağımlılık yapmışsa, inhibisyonları azaltabilirken, cinsel performansı ve libido da düşürür. Unutmayalımki Alkol bağımlılık yapan bir ilaçtır ve bırakmanız için yardıma ihtiyacınız olabilir.
  3. SAĞLIKSIZ UYKU ; Uyku eksikliği, cinsel libidonun düşmesinde etkilidir. Uyku apnesi, sağlıksız bir uyku, libido eksikliği için potansiyel bir nedendir. Sizin veya eşinizin bu durumu yaşaması halinde mutlaka Uzman bir hekime başvurmanız gerekir.
  4. ÇOCUK SAHİBİ OLMAK : Cinsel arzularınız için özellikle bebeğinizin uyku zamanlarını düşünmek her daim mümkün olmayabilir ancak Tatil günlerinde veya haftanın belirli günlerinde bir bebek bakıcısı tutmak veya bebeği ebebynlere teslim etmek onların oyun zamanlarına göre planlamak daha akılcı bir çözümdür.
  5. BİRTAKIM KULLANILAN İLAÇLAR : Birçok reçeteli ilaçların yan etkileri arasında libido kaybı ve cinsel dürtü bulunur. beta blokerleri de içeren yüksek tansiyon ilaçları, Antihistaminikler ve dekonjestanlar içeren soğuk algınlığı ilaçları, Antidepresanlar,Doğum kontrol hapları, Narkoz özelliği bulunan ağrı kesiciler,Kemoterapi ilaçları
  6. KÖTÜ VÜCUT ŞEKLİ BAKIMSIZLIK : Öncelikli olarak evli bir çiftseniz,kendinizi sevmeniz ve özbakımınıza dikkat etmeniz gerekir. Obezite kurbanı iseniz aşırı terleme ve kokular partnerinizi sizden soğutur. Öz bakımınızla ilgilenmediğinizde sizin ağız kokunuz partnerinizi rahatsız edebilir. Cinsel ilişki öncesinde giyeceğiniz giysiler özellikle bayanlar açısından önemlidir kalın kışlık giyisilerle yatakta yatmak veya parnerinizin hoşlanmadığı giysilerle karşısına çıkmanız cinsel lkibidoyu düşürür.
  7. EREKTİL DİSFONKSİYON (ED) : sadece cinsel ilişki yeteneklerini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bir erkeğin kendi yeteneklerini nasıl hissettiğini de etkiler. ED tedavisi için birçok seçenek mevcuttur ve doktorunuz sizin ve eşinizin için en iyi seçeneği bulmanıza yardımcı olabilir.
  8. DÜŞÜK TESTESTORON SEVİYESİ: Bir erkeğin testosteron seviyesi yaşlanmaya bağlı olarak yavaş yavaş düşerken, hormon seviyeleri ile cinsel istek arzusu arasında düşme olmaz. Sadece libido azalması için potansiyel bir nedendir.Bu drumda doktorunuza başvurmanız önerilir.
  9. DEPRASYON : Belli bir nedene dayalı olarak Deprasyon hali yaşıyorsanız mutlaka tedavi görmelisiniz. Buna bağlı olarak kullanacağınız antidepresanlar libidonuzun düşmesine sebep olur.
  10. MENAPOZ : Menopoz, vajinal kuruluk ve cinsel ilişki ağrısı da dahil olmak üzere cinsel ilişkiyi etkileyen fiziksel değişikliklerdir. (disparoni). Menopozdan sonra cinsel isteği ve fonksiyonların yeniden düzenlenmesi amacıyla tedaviler mevcuttur.

Evliliğin tek amacı cinsel ilişki değil paylaşım ve yardımlaşmayı dayanışmayı gerektirir. Eğer bu duygu ve hislerin sizin üzerindeki etkisi azalmışsa romantizm hissini kaybettiğiniz gibi libidonuzda düşer bu nedenle önlikli olarak eşinizle belli günleri anı ve hatıralarınızı yaşadığınız romatizmi yeniden yaşamaya  istekli olmalısınız  romantizm ve aşk yüklü duyguları yaşamak sağlıklı bir evliliğin temelinde varolan etkenlerdir  

CEVAP VER

*