HAMİLELİK VE DOĞUM SONRASINDA CİNSEL YAŞAM

Bir ailede bebek dünyaya geldikten sonra Çiftlerin birbirlerine karşı olan ilgilerinin azalması üzerine bir araşrırma yapan New York-Presbyterian Hastanesi / Weill Cornell Tıp Merkezi'ndeki psikiyatrist Gail Saltz, MD "Bebekler seks katilidir" tanımlamasını yapmıştır.

0
489

Bir ailede bebek dünyaya geldikten sonra Çiftlerin birbirlerine karşı olan ilgilerinin azalması üzerine bir araşrırma yapan New York-Presbyterian Hastanesi / Weill Cornell Tıp Merkezi’ndeki psikiyatrist Gail Saltz, MD “Bebekler seks katilidir” tanımlamasını yapmıştır. Yine Cinsel terepi uzmanı olan Saldırı ve Dalgalanma Etkisinin Yazarı : Daha İyi Seks Nasıl Daha İyi Bir Yaşama Neden Olabilir ” derken zor olsada Kendiniz ve bedeniniz hakkında beklentileriniz varsa er yada geç cinsel dalgalanmalara geri dönersiniz

DOĞUM SONRASI CİNSEL HAYATINIZDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

Bu dalgalanmaya dönen çiftlerin doğum sorasında oluşan vajinal akıntıya azami ölçüde dikkat etmeleri gerekir bu akıntının sol bulmasına müteakip girilecek cinsel ilişkinin daha sağlıklı olacağı bilimsel çevrelerce kabul edilmiştir.

Cinsel aktiviteyi sürdürmeye engel olan diğer hususlardan biride yeni doğan çocuğun bakımıyla ilgilenen ebebeynlerin yorgun düşmeleridir. Zira bebeklerin %30 unda  9 ay boyunca düzenligece uykusu uymamaları özellikle annelerin cinsel arzularını ve ilgilerini azalttığını yada  kaybettiğini gösterir.Babalar genelde yorulsalarda seksle ilgili ilgilerini kaybetmezler  Bu nedenle erkeklerin daha anlayışlı davranarak eşlerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Unutmayalımki Ön sevişmeler her zaman partnerinizi sağlık bir şekilde uyarırken kkaybettiği isteğin tekrar ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Bu tür durumlarda eşinizle aranızda gerginlikler yaşayabilirsiniz ancak her baba adayı çocuk bakımında eşlerine yardımcı olmaları ve onların yükünü azaltarak yorgunluğu her iki taraf açısından dengelemiş olurlar. En güzel cinsel ilişki bu paylaşıma dayalı olarak sabah saatlerinde girebileceğiniz cinsel ilişkidir.

HAMİLELİK SONRASI HORMONLAR VE CİNSİYET

Doğum sonrasında bayanlarda azalan östrojen seviyelerinin azalması vajinal kayganlığı azaltır.buda cinselliği çekilmez hale getirirken acı verebilir tahrişlere neden olabilir. Kadının emzirme dönemi son bulduğunda genellikle bu sorunlar ortadan kalkar. Bu dönemde en iyi çözüm tropikal krem ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.Hormonal değişimlerin doğum sonrasındaki en büyük etkilerinden biride Hiç şüphesiz üzüntü, kaygı ya da sinirlilik hissi içeren postpartum depresyona da neden olabilir. Bu durumda bir doktora gözükmek ve eşler arasında dayanışmayı artırabilmek büyük önem taşır

EMZİREN ANNELERİN CİNSEL YAŞAMI

Bebek emziren annelerin cinsel olarak göğüsleri yumuşar ve hassasiyet kazanır. Bu durumda  dokunulmaktan kaçınabilir. Bunun anlayışla karşılanarak pratik çözümlere yönelmek ilişkiyi daha sağlıklı kılacaktır örneğin cinsel ilişki esnasında sütyen kullanmak bunlardan sadece bir tanesidir.

VÜCUT DEĞİŞİMLERİ

Kadınlar tipik hamileleik dönemlerinde kilo alır. Doğuma yaklaştığı dönemlerde vajinel değişimlere uğrar  tüm bunlar gerginliğe sebeb olur sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen bayanlar sağlıklı bir beslenme ve egzersizle bu dönemi rahat atlatır.egzersizler doktor kontrolünde ve ağır olmamak koşulu ile doğumu kolaylaştırabileceği gibi cinsel yaşamıda olumlu yönde etkiler.

Vücut değişimleri ve bir kadının yeni post-bebek vücudunda nasıl hissettiğini, cinsellik hakkındaki duygularını büyük ölçüde etkileyebilir. Çoğu kadın, tipik bir hamilelik döneminde 25-35 libre alır ve birçok kadın gerginlik izlerine kavuşur. Bir C-kesiti bir yara izi bırakabilir. Bütün bunlar bir kadının vücudunda kendine güvenen veya bunaltıcı hissetmesine katkıda bulunabilir. Gerçekte, eşiniz hala sizi seksi olarak görüyor. Bebek öncesi vücudunuzu yeniden kazanmak için yardıma da başvurabilirsiniz. Eşinizden bebeği izlemelerini isteyin, böylece egzersiz yapabilir veya sağlıklı yemek hazırlamaya yardım edebilirsiniz. Saltz, bazı yeni sorunlu alanları kapsayan yeni seksi iç çamaşırı denemek isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

*