KALP SAĞLIĞIMIZ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ

Günümüzde özellikle ABD lerinde her 4 kişide 1 kişi kalp hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitirmektedir.

0
512

Günümüzde Amerikada her 4 kişide 1 kişi kalp hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitirmektedir. Her daim  şiddetli göğüs ağrısı kalp hastalıklarının nedenleri arasında olabileceği gibi olmayabilirde. Ancak kalp hastalığına bağlı olan bu belirtiler kontrolü yapılmadığında ölümcül olabilir.Günümüzde kalp rahatsızlıklarına yönelik belirtiler ile ilgili olarak kapsamlı bir bilgiye sahip olmayabiliriz. Ne varki çok geç kalınmadan önlem almak hayati riski azaltır.

KALP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Kalp hastalığı çoğu zaman açık belirtiler vermeyebilir. Sizlerindehi önemsemeyeceği bazı işaretler şunlardır ; Nefes darlığı ,Mide yanması,Kas ağrıları, Ağrılı gelen hıçkırıklar,Boyun ve sırt ağrılarılarında mutlaka bir kardiyolağa  muayene olmanız tavsiye edilir. Yapılan araştırmalara göre 65 yaş üzeri insanlarda kalp hastalığı, Obazitebaşta olmak üzere sigara,yüksek kolestrol,yüksek tansiyon ve şeker hsatlıkları önemli risk faktörleri arasında kabul edilmiştir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Kalp hastalıklarında herhangi bir semptomda  görmezden gelmek veya önemsememek  risk faktörlerinin başında gelir. Genelde mide ekşimesi veya kas ağrıları diğer hastalıklarla karıştırılmış olması ,65 yaş ve üzerinde iseniz risk faktörü taşıyorsunuz demektir. yüksek kolesterol veya yüksek tansiyonunuz varsa, obez, sigara içen, diyabetik veya ailenizin kalp hastalığı öyküsü varsa, dikkat etmeniz gerekmektedir.

GÖĞÜS RAHATSIZLIĞI

Genel olarak göğüs ağrıları kalp krizinin tipik belirtileri arasındadır.Kalp krizi geçiren kadınların sadece %50 si göğüs ağrısından dolayı şikayetçi olabilir. Ancak tüm bunlara rağmen her göğüs ağrısı kalp rahatsızlığı demek değildir  Göğüs ağrılarına bağlı olarak gelişen kalp rahatsızlıkları tanımlanırken : genellikle göğüs kemiğinin altında, merkezin biraz solunda rastlanır.Hasta göğüste aşırı baskı hissedebilir veya sadece rahatsız edici basınç hissi, sıkma veya dolgunluk hissedebilir. Kadınlar hafif ağrılar veya yanma hissi yaşayabilir.Herhangi bir göğüs ağrısı, nedeni teşhis etmeye yardımcı olacak yetkili mercinin  kalp uzmanı olduğunu unutmayın Bu konuda alacağınız tedbirler  sağlığınız açısında önemlidir

KAYNAK : medicinenet.com- Charles Patrick Davis, MD, PhD Yazısından faydalanılmıştır.

CEVAP VER

*