PAKETLİ SEBZELER ZARARLI BAKTERİ ÜRETİYOR

Sağlıklı bir yaşam için hiç şüphesiz yeşil sebze ve meyvelerin hazır paketlenmiş şekilde satılanlarını almayı düşünüyorsanız sizleri uyarmakta fayda var derim Zira "Bu tür yeşillik tüketenlere, paketi açtıktan sonra kısa bir sürede tüketmelerini öneriyoruz." Bilim adamları, paketlenmiş yeşilliklerde salmonella bakterisinin üreme riskinin yüksek olduğunu belirtti.

0
591

Sağlıklı bir yaşam için hiç şüphesiz yeşil sebze ve meyvelerin hazır paketlenmiş şekilde satılanlarını almayı düşünüyorsanız sizleri uyarmakta fayda var derim Zira “Bu tür yeşillik tüketenlere, paketi açtıktan sonra kısa bir sürede tüketmelerini öneriyoruz.” Bilim adamları, paketlenmiş yeşilliklerde salmonella bakterisinin üreme riskinin yüksek olduğunu belirtti.

 Leicester Üniversitesi mikrobiyologlarının yaptığı bir araştırmada, Doğal olarak sebze yapraklarında bulunan bakterilerin, paketler açıldıktan sonra çok daha hızlı bir şekilde üremeye başladıklarını. Tespit etti. Yeşillik yapraklarından çıkan sıvının salmonella üreme riskini 2 bin 400 kat artırdığını belirten bilim adamları, Söz konusu sebzelerin vücutta enfeksiyona yol açarak zehirlenmeye neden olduklarını buda İnsan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini Bu tür yeşil sebzelerin buzdolabında dahi muhafaza edilmesinin bir öneminin olmadığını belirttiler. Ortaya çıkan sıvının, salmonellanın marul, roka, ıspanak gibi sebzelerin yapraklarına güçlü bir şekilde bağlanmasına yol açtığını ifade eden Freestone, bakterilerin yıkanmakla dahi zor temizlenebileceğini vurguladı.

Bu bakteriler nedeniyle zehirlenenlerde; Enfeksiyon ileri seviyede ishal, ateş, titreme, abdominal rahatsızlık ve kusmayan neden oluyor. Enfeksiyon, önlem alınmaması durumunda çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf insanlarda ölümcül nedenlere sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundular.

CEVAP VER

*