KRONİK AĞRI TEDAVİSİNE SALYONGOZLA ÇÖZÜM BULUNDU.

Utah Üniversitesi'nden bilim adamlarının yapmış olduğu bir araştırmada Küçük bir salyangozun salgıladığı zehirli sıvının içerisindeki bileşiklerin kronik ağrıların tedavisine çözüm olabileceği belirtildi.

0
404

Utah Üniversitesi‘nden bilim adamlarının yapmış olduğu bir araştırmada Küçük bir salyangozun salgıladığı zehirli sıvının içerisindeki bileşiklerin kronik ağrıların tedavisine çözüm olabileceği belirtildi. Karayiplerin doğusunda yaşayan  Conus regius salyangozunun zehirinde bulunan RglA bileşiği, yeni bir yol kullanarak farklı bir şekilde çalıştığı tespit edildi. Normal olarak bu zehirin avını felç etmek veya öldürmek için kullandığı zehirin uzun süreli kronik ağrıları dindirdiği tespit edildi. Yapılan açıklamalarda; Orta ve şiddetli ağrıların çoğu opioid adı verilen ilaçlar, ağrı algılamasını azaltarak çalışır. Bunu, beyinde ve vücudun organlarında, opioid reseptörleri olarak adlandırılan belirli proteinlere tutturarak yaparlar. Bu şekilde çalışan ilaçların morfin gibi bağımlılık yapan ve bir takım ciddi yan etkilere neden olabilecek opioidlerin kullanımını azaltabileceğini söylediler.

Utah Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden psikiyatri profesörü J Michael McIntosh, “Bu sonuçlarla ilgili olarak özellikle heyecan verici olanı önleme yönüdür.

Kronik ağrı geliştikten sonra tedavisi zor” dedi.

“Bu bileşik, öncelikle ağrının gelişmesini önlemek ve seçeneklerin tükenmesine yeni bir terapi önermek için yeni bir yol öneriyor.” Dedi. Fareler üzerindeki testlerde, bilim adamları, soğuk ve dokunma hissi, deneyimli ağrıya aşırı duyarlı olmalarına neden olan bir kemoterapi ilacı ile tedavi edilen hayvanları keşfetti; ancak salyangoz bileşiği ile tedavi edilenler de bulunamamıştı. Prof McIntosh, “Bileşiğin enjeksiyondan 72 saat sonra hala etkili olduğunu ve ağrıyı önlediğini fark ettik” dedi.

CEVAP VER

*