MUCİZE BİTKİ CHİA TOHUMU

Chia tohumları küçük boyutlu olmalarına rağmen içerik yönüyle zengin bir besin kaynağıdır.

7
1050

Chia tohumları küçük boyutlu olmalarına rağmen içerik yönüyle zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği omega 3 asitleri sayesinde iyi huylu HDL kolesterolünüzün yükselmesine sebep olur. Bu sayede kalp hastalıkları ve felç olma riskinizi ortadan kaldırır.

Chia tohumları antioksidan bakımından zengin olduğu kadar insan vücuduna gerekli olan demir ve kalsiyum bakımından da zengindir. Bu nedenle kan değerlerinde demir oranı düşük olan hastaların tüketmesi faydalıdır.        Chia tohumları üzerinde yapılan araştırmalar;

Chia tohumlarının beslenme bozukluğu üzerine etkileri

Chia tohumlarını tüketmenin muhtemel sağlığa olan yararları

Diyetinize daha fazla chia tohum eklenmesi

Chia tohumlarının beslenme bozukluğuna olan etkileri araştırılmıştır.

 Birleşik Devletler Tarım Örgütü (USDA) Ulusal Besin Veritabanı’na göre, 28 gram veya bir onsluk chia tohumunda;

131 kalori

8.4 gram yağ

13.07 gram karbonhidrat

11,2 gram elyaf

5.6 gram protein

Şekersiz 0lduğu tespit edilmiştir.

Her gün bir ons oranında yani 28 gram kadar chia tohumları yemek, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 18’ini, fosforun % 27’sini, manganezin % 30’unu ve daha az miktarda potasyum ve bakır ihtiyacınızı karşılayacaktır. Keten tohumu ile karşılaştırıldığında, chia tohumları daha fazla omega–3, kalsiyum, fosfor ve elyaf sağlar. Çoğu kişi bu gerekli besin maddelerini yeterince tüketmez.

Chia tohumlarını tüketmenin muhtemel sağlığa olan faydaları; Bitki esaslı gıdalar, obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı ve genel mortalite gibi birçok olumsuzluklara karşı iyi geldiği, Sağlıklı bir cilt ve insan vücudundaki performansı artırdığı tespit edilmiştir.

Ulusal Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulunun önerilerine göre; 50 yaşın altındaki erkeklerin günde 25 gram tüketmesi gerektiği, 50 yaşın altındaki erkek ve bayanların kişi başına 38 gram tüketmek gerektiği belirtilmiştir. 50 yaşın üzerindeki yetişkinler için erkeklerin 30 gram / günlük, kadınların ise günde 21 gram tüketmelerinin ideal miktar olduğu belirtilmektedir.

ÖZELİKLE FAZLA KİLOLULARDA KİLO KAYBI

Lifli yiyecekler insanlara daha uzun süre dolgunluk hissi vermesine yardımcı olur. Kalorileri düşüktür. Artan elyaf alımı ve yüksek bir lif diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Chia tohumlarının lif içeriği bir yana, yüksek seviyelerdeki omega–3-yağ asitleri ve alfa-linoleik asit kilo kaybı için yararlı olabilir. Bununla birlikte, kesin olmamakla birlikte. Journal of Obesity’de yayınlanan bir makalede  , “kilo kaybı için chia tohumlarının kullanımını önermektedir.

DİVERTİKÜLOZ TEDAVİSİ

Yüksek lifli diyetlerin, kolondaki suyu emmesi ve bağırsak hareketlerini geçişi kolaylaştırmasıyla divertikülitin patlaması prevalansını azalttığı gösterilmiştir. Bol meyve ve sebzeyle sağlıklı, lif dolu bir diyet yemek kolondaki basıncı ve iltihaplanmayı azaltabilir. Divertiküler hastalığın kesin sebepleri bilinmemekle birlikte, durum tekrar, tekrar düşük lifli diyetle ilişkilendirilmektedir. .

KARDİYOVASKÜLER HASTALIK VE KOLESTEROL

Son yıllarda yapılan araştırmalarda; Diyet lifinin bağışıklık sistemini ve iltihaplanmayı düzenleyen bir rol oynadığı. Bu şekilde, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kanser ve obezite gibi iltihap ile ilişkili durumların riskini azalttığını göstermiştir.

DİYABET

Yapılan araştırmalarda; Elde edilen bulguların incelenmesi sonrasında; Ulusal Tıp Enstitüsü her 1000 kalori için lif 14 gram diyetler hem koroner kalp hastalığı riskini ve diyabeti önlediğini göstermiştir.

SİNDİRİM VE DETOKS

Yeterli lif içeren bir diyet, kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sistemi için önerilir. Buda düzenli bağırsak hareketleri, toksinlerin safra ve dışkı yoluyla günlük atılımı için çok önemlidir.

Yazan: Megan Ware RDN LD

7 YORUMLAR

  1. Someone essentially help to make significantly posts I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the research you made to create this actual submit amazing. Magnificent activity! ecddcddkageg

CEVAP VER

*