DİŞLERİNİZE DOĞAL İÇERİKLİ TEDAVİ

Hepimizin bildiği gibi besin olarak tükettiğimiz şeker ve nişastalı gıdalar ağız içerisinde dişlerimize zarar veren bakteri ve asitleri üretir. Buna bağlı olarak zamanla oluşan çukurluklar sinirlere kadar ulaştığında dişler çürür ve gevşeyerek kırılır ya da apse yaparak enfeksiyona sebep olur.

0
760

       Hepimizin bildiği gibi besin olarak tükettiğimiz şeker ve nişastalı gıdalar ağız içerisinde dişlerimize zarar veren bakteri ve asitleri üretir. Buna bağlı olarak zamanla oluşan çukurluklar sinirlere kadar ulaştığında dişler çürür ve gevşeyerek kırılır ya da apse yaparak enfeksiyona sebep olur. Dolayısıyla dayanılmaz diş ağrılarınızda sizleri rahatsız eder. Diş kaybına uğrarsınız. Bu ağrılar zonklama veya acı çekme arasında değişir. Bu tür durumlarda ağrı kesicilerden ziyade kullanabileceğiniz seçenekler doğal yollardan biridir. Bunları sıralayacak olursak;

  1. İlk seçeneğiniz karanfil yağı olmalıdır Genelde aktarlarda satılan karanfil yağının özelliği bakteri öldürücü ve uyuşturma etkisinden dolayı acı ve ağrınızı kesecektir. Zira karanfilde sınırlı uyuşturma görevi gören öjenol içermektedir. Veya karanfil bitkisinden birkaç tanesini ağzınızın içerisinde ağrıyan bölgede tutarak bekletirseniz aynı etkiyi görürsünüz. Ancak karanfil yağı kadar kısa sürede kesmeyecektir.
  2. Karanfiliniz yoksa toz zencefil veya kırmızı (biber) biberi yapıştırın. Toz haline getirilmiş malzemeleri bir fincana boşaltın, sonra macunu yapmak için bir damla veya iki su ilave edin. Pürüzsüz bir pamuk rulosunu doymuş hale getirene değin hazırladığınız macuna batırarak ağrılı dişinize koyun. (Bu diş etlerini tahriş edebilir, bu nedenle pamuğu diş üzerinde tutun.) Baharatları birlikte kullanmanın yanı sıra, bunları ayrıca deneyebilirsiniz. İkisi diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  3. Ağzınızı mürdüm tentürüyle yıkayın. Sıkışan etkiler iltihaplanmaya yardımcı olur ve mürdüm, bakterileri öldürmede etkilidir. 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş mürdüm’ü 30 dakika boyunca 2 bardak suyla kaynatın ve soğumaya bırakın. Günde beş ila altı defa yarım bardak suda 1 çay kaşığı solüsyonla yıkayın.
  4. Nane çayı hoş bir lezzet ve uyuşturucu güç taşır. 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağını 1 fincan kaynar suyun içine koyun ve 20 dakika kadar bekletin. Çayın soğuduktan sonra, ağzınızda çevirip, tükürüp yutun. Gereken sıklıkta tekrarlayın.
  5. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın ve tüketmek için 30 saniye kadar durulayın. Tuzlu su, diş çevresindeki bölgeyi temizler ve şişmeye neden olan sıvıyı çıkarır. Bu tedaviyi gereken sıklıkta tekrarlayın
  6. Plastik bir torbaya küçük bir buz küpü yerleştirin, ince bir bezi torbanın etrafına sarın ve sinirleri uyuşturmak için yaklaşık 15 dakika boyunca ağrıyan bir dişe uygulayın.
  7. Sıcak, ıslak bir çay poşeti, diş ağrısı için denemeye değer, standart bir halk çare şeklidir. Siyah çay, şişmeyi azaltabilecek geçici rahatlama sağlayan sıkışan tanenler içerir.
  8. Diş ağrısını hızlı bir şekilde durdurmak için bir akupressure tekniği deneyin. Başparmağınızla başparmağınızın tabanı ve işaret parmağınızın buluştuğu diğer elinizin arkasındaki noktaya basın. Basıncı yaklaşık iki dakika süreyle uygulayın. Bu, endorfinlerin, beynin iyi hissettiği hormonlarının salınımını tetiklemeye yardımcı olur. (Hamileyseniz, yasaktır.)

Tüm bunlara maruz kalmamak adına kaliteli bir diş macunu ve yumusak kılları olan bir fırça ile düzenli olarak fırçalamak ağız kokusu ve çürümeler için önceden alınan tedbirlerdir.

CEVAP VER

*