PSİKOLOJİM BOZUK

Psikolojik rahatsızlıklar Bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemesi salgın hastalıklara ve daha ağır kanser hastalıklarına kadar neden olur.

0
1 serbest zaman sürecindql
SPOR BAĞIŞIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
            SPOR YAP YAŞAM KALİTEN ARTSIN

Günümüzde yoğun iş ortamı, ekonomik sıkıntılar, kuşaklar arası çatışma ve kaynağı buna benzer çoğu nedenlerden dolayı Toplumun büyük bir kesimi ya depresyon ya anksiyete veya buna benzer psikolojik sıkıntılarla boğuşup durmaktadır. Dolayısıyla toplumun büyük bir kesimi mutsuz, sinirli ve yorgunluktan bitap düşmektedir. Buda yoğun olarak Bağışıklık sistemini önemli oranda etkilerken diğer hastalıkları da davetiye çıkarmak anlamına gelir.

Bu nedenle Psikolojik rahatsızlıklar Bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemesi salgın hastalıklara ve daha ağır kanser hastalıklarına kadar neden olur. Bir nevi ömrümüzü kısaltacağı gibi yaşam kalitemizi de düşürebilmektedir. Bu nedenle Öncelikli olarak şu püf noktalara dikkat etmemiz gerekir. Çok kaliteli yemek, beslenme veya giyim harcamalarınız Psikolojik olarak sorunlarınızın temel kaynağıdır. Bu nedenle öncelikle; İhtiyacınız olmayandan fazlasını almayın periyodik olarak ödemelerinizi ve bütçenizi dengeleriniz doğrultusunda oluşturmalısınız. Çağın teknoloji çılgınlığına kapılmak gereksiz olduğu kadar ihtiyaçların fazlasına hitap etmektedir.

Kredi kartlarınız mutlaka vardır ancak temel gereksinimler için kullanıldığında ev bütçesini rahatlatır. Gereğinden fazlası ve aşırı harcamalarda sizleri banka bağımlısı potansiyel işçi olmanıza yol açar. Bu nedenle mümkün olduğunca aşırı borçlanma ve Kredi giderlerinden sakının Bankaların kölesi olma modası çağımızın Psikolojik sorunlarının en temel kaynaklarından biridir. Kaliteli bir yaşamın ilk şartını soracak olursanız;

BESLENME ALIŞKANLIKLARIMIZ

Öncelikle çok fazla çeşit tüketmek ve mevsiminden önce çıkmayan sebzeleri tüketmekten kaçının Zira bu şekilde beslenmek karın tokluğunuzu gidermekten başka bir şeye yaramaz yaramadığı gibi bir takım rahatsızlıklara sebep olacağından yaşam kalitenizi düşürecektir. Öğünlerinize göre alış veriş yapın yani marketten kilolarca alıp tüketmek yerine ihtiyacınız kadar almak daha mantıklı olacaktır. Et aldığınızda dahi bir haftalık alıp veya aylık alıp buzlukta bekleteceğinize o gün yapmayı planladığınız yemeğe göre 200-ila 250 gram kadar almak veya 100–150 gram kadar almak hem israfı hemde ekonomik olarak sizleri rahatlatacaktır.

    SPOR BAĞIŞIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

 SERBEST ZAMAN SÜRECİNİ EN VERİMLİ NASIL KULLANABİLİRİZ

Bilindiği üzere serbest zaman sürecinden kasıt iş çıkışı ve tatil günlerinizdir. Bu günlerde AVM lere giderek alış veriş çılgınlığına bir son vermeli ve ailenizle kaliteli bir gün geçirmeniz için tatil günlerinde ailenizle birlikte Belediye hizmet alanlarında oluşturulan Park ve bahçelerdeki spor alanları mükemmel bir fırsattır. Günlük ailenizle birlikte bu alanlarda serbest zaman sürecini değerlendirmeniz endomorfin “mutluluk” hormonu salgılayacağından günün stresinden kurtulup üzerinizdeki negatif yükü boşaltmak için mükemmel bir fırsattır. bu şekilde formunuzu koruyacağınız gibi beslenme alışkanlığınızı da daha planlı ve programlı bir şekle getirmiş olursunuz

Spor esnasında salgılanan Endomorfin yani mutluluk hormonu bağışıklık sisteminizi koruyacaktır. Düzenli spor yapan insanların bağışıklık sistemi yiyeceklere oranla daha fazladır. Özellikle spor sonrasında alınan ılık bir duş üzerinizdeki negatif yükü boşaltacağından daha dinç ve kaliteli uyku uyumanızı sağlar.

Spor esnasında her insanın mutlaka 1 lt su bitirmesi sağlık açısından önemlidir Bunun sebebi Su temel yaşam kaynağı olduğundan sizin daha dinç kalmanızı sağlayacaktır. Özellikle kilosu olanlarda yağ yakımını hızlandırır daha çabuk kilo vermenizde size yardımcı olur. Düzenli bir şekilde yapılan spor aynı zamanda cinsel hayat kalitenizi de artıracaktır. İktidarsızlık, isteksizlik, yorgunluk, vb etkenleri ortadan kaldıracaktır.

CEVAP VER

*